Miniversum

Kõige toredam koht, kus me Budapestis käisime, oli vist Miniversum Andrassy tänaval. Läksime sinna ilma eriliste ootusteta, rohkem lihtsalt selleks, et külmalt ja tuuliselt tänavalt korraks sooja hüpata. Seda suurem oli üllatus, et 2-3 ruumis jätkus vaatamist mitmeks tunniks.

Sinna on ehitatud Ungari kuulsamate paikade miniatuursed maketid skaalas 1:100, mille juurde on paigutatud umbes sentimeetripikkused inimesed. Sõidavad ringi ka tillukesed rongid ja autod, mille liikumist saavad inimesed ise käivitada. Samuti saab ise tööle panna tuuleveskeid, purskkaevusid, elektivalgusteid jne. Kuna kogu maastik on nii detailirikas ja külluslik, võtab omajagu aega, et kõiki nüansse leida ja märgata ning ega ühe korraga kõike näha ilmselt polegi võimalik. Mulle meeldis, kuidas ungari lapsed seisid ja silmitsesid ühte kohta 5-10 minutit ning nihkusid siis tasapisi edasi. Kusjuures oli näha, et nad on Miniversumis juba ennegi käinud.

No näiteks kui paljud inimesed üldse jõuavad märgata alumisel pildil musta kassi rõduserval:

Sellise mikromaailma nikerdamine oli muidugi kolossaalne töö. Vaadake kasvõi seda päevalillepõldu alumisel pildil ja kujutage ette, et iga päevalill on seal umbes kahesentimeetrise traadi otsas:

Nende kodulehelt leidsin järgmised arvud: 5000 figuuri (enamasti inimesed, aga ka loomad ja näiteks ka paar ufot 🙂 ), 600 hoonet, 1300 meetrit raudteed ja 100 liikuvat rongi. 14 linna.

Linnade vahel on muidugi palju ka lihtsalt loodust. Ühte kõrvalisemasse kohta oligi maandunud ufode laev. 🙂

Kahjuks sattus see olema päev, kui C. fotoaparaat oli rivist väljas, nii et sain siia panna vaid oma telefoniga tehtud pilte. Mingi ettekujutuse need ehk siiski andsid.

Igal juhul soovitan soojalt igaühele, kes Budapesti satub! Viimases saalis on selline armas Väikse Printsi maailm – tema asteroid B-612 lamba ja roosiga ning kõik seitse planeeti, mida ta külastas.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s