Umapidolised

Maikuu viimasel päeval võtsime ette sõidu Eestisse, et saada osa võrokeste laulupeost Uma Pido. Mina pealtvaatajana, C. lauljana Euroopa eestlaste koori ridades.

Ehkki väljavaade ühe nädalavahetusega Brüsselist Võrus käia ning siis esmaspäeva varahommikuse lennuga otse tööle/kooli jõuda tõotas tulla omajagu pingeline, ei lubanud süda sellest imelisest sündmusest siiski kõrvale jääda, sest pildid-jutud eelmistest UmaPidodest olid selleks liiga mõjusad. Seekordne pidu, mis on toimunud iga kahe aasta tagant, oli järjekorras juba viies.

Eks mind ahvatles ka see, et ma polnud Võrus ligi 30 aastat käinud ning üle vaatamist vajasid nii Kubija spaa, Tamula järv kui ka legendaarne Katariina kohvik, mille kuulsus on juba ammu Võrust kaugemale ulatunud.

Meie reis ei alanud just üleliia sujuvalt, sest planeeritud südaöise maandumise asemel jäime Riiga toppama ja jõudsime Tallinnasse alles pool 3 hommikul. Siis mõned tunnikesed tukkumist Tatari tänava hostelis (mille sisekujundus, kui seda nii võiks nimetada, meenutas mõnd ulmefilmi maagiliste seente teemal) ja siis kella kaheksase bussiga Võrru, millele mul olid piletid juba netist ostetud. C. jäi muidugi bussis kohe magama, mul see nii hästi ei õnnestu.

Võrus oli imeline ilm ja Võru ise ka imeline. Katariina kohvik oli täpselt nii tore, kui ma arvanud olin. Sõime seljankat, fooliumis küpsetatud lõhe köögiviljadega, kuulsaid kohupiimataskuid, rabarberilimonaadi ja kohvi ning arve kahe peale oli umbes midagi kümne euro kanti. Aga maitsva toidu kõrval väärivad ülistussõnu eelkõige need imelised daamid, kes seda kohta peavad – harvanähtavalt helged ja kirkad inimesed.

Võrust Kubijale otsustasime minna jalgsi ning sattusime täitsa juhuslikult mööduma Kreutzwaldi majamuuseumist. Kui meil esialgu oli plaanis vaid korra hoovi kiigata, siis kohtumine muuseumitöötajatega viis selleni, et saime endale ligemale 2 tundi kestnud privaatse ja põneva tuuri Kreutzwaldi radadel. Täielik elamus! Olime sel päeval nende esimesed külastajad ja kuna lahkusime sealt õhtul viie paiku, siis ilmselt ka viimased.

Ma arvan, et kõigist Eesti muuseumitest on see Kreutzwaldi oma nüüd minu lemmik, kuna see oli nii ehe ja päris ja tõeline. Muu hulgas sai C. mängida Kreutzwaldi elutoas tema tütre tiibklaveril, mida muuseumitöötajad korrapäraselt häälestada lasevad ning mis kõlas väga omapäraselt, nagu klavessiin. Köögis oli Kreutzwaldil samasugune veepaagi-kraanikausi-süsteem, nagu olime näinud Siberis Nikita juures, aga tal ei olnud see muidugi mitte plastmassist vaid marmorist. Kapis aga samasugused “Old Luxemburgi” mustriga taldrikud, nagu Villeroy & Bochil siiamaani tootmises on. Aidas oli aga hundinahkne kasukas. 🙂 Ühes kõrvalhoones oli näitus tema raamatutest,  mis tõlgitud rohkem kui 50 keelde. Prantsuse keelde on “Kalevipoeg” tõlgitud kahel korral, kusjuures 30ndate tõlkes on pealkirjaks “Le Kalevipoeg”, mis viitab sellele, et  ega tõlkija vist väga hästi aru ei saanud, mida ta tõlkinud on. Antoine Chalvini 2004. aasta tõlkes on muidugi juba “Kalevipoeg”. Siis oli huvitav veel see, et osad keeled oli selle nime ära tõlkinud “The Son of Kalev”, “Kalevo sûnus” jne, enamik aga kasutas siiski Kalevipoega.

Võru linnas kohtab Navitrolla tegelasi.
Võru linnas kohtab Navitrolla tegelasi.

Kubija spaa on väga armas väike koht, kus lõõgastuda oli lihtne. 🙂 Erineva temperatuuriga väikesed istumisbasseinid ja üks suurem ujumiseks, mõned saunad ka. Tekkis tahtmine sinna veel teinekordki tagasi minna. Sest ega meil ju seekord ümbruskonna uudistamiseks aega ei jäänud. Järgmisel päeval käisime linnas kõigepealt Uma Pido laadal (kuusevõrse kali ja Metsavenna talu sõir!) ning siis algasid lauluväljakul proovid ja õhtul kontsert.

Kontsert oli muidugi imeline, alates juba sellest, et see Kubija lauluväljaku asukoht on väga muhe. Männimetsa all, nii et publiku hulgas olid koos nii puud kui inimesed. Karge puhas õhk, piisavalt pinke kõigile istumiseks. Kusjuures ma olin just ostnud laadalt kaasa suure kangastelgedel kootud sinise vaiba – sellega katsime ühe puupingi ära ja tegime olemise niimoodi veelgi mõnusamaks. Nüüd on meil Brüsselis põrandal vaip, mis on Võrus laulupeol käinud. 🙂

Kogu programm oli tervikuna väga õnnestunud. Laulud olid rõõmsad ja hoogsad, tantsunumbrid vaimukad, lavakujundus täienes järk-järgult iga laulu käigus – kõigepealt veeretati kohale heinapallid, siis kaeti tantsuplats heintega, toodi kohale puupakud, nende sisse pisteti kased, siis pandi üles pikk laud, sinna toodi lillepotid ja kõige lõpuks koogid-pirukad, mida siis laulukaare all seisjad pärast kontserti maitsta said. Ehe ja südamlik.

Muide, võro kiil on üks äraütlemata armas keel! Laadal oli võimalik mängida mõistatamismängu ning võru- ja eestikeelsed sõnu kokku sobitada. Kui enamasti oli  võimalik loogikat appi võtta (karvapluum – aprikoos, rehkendüsmassin – taskuarvuti, jutipulk – joonlaud jne), siis umbes kolmandiku puhul jäime jänni! Eelkõige just igasuguste uuema aja tehnikavidinate osas. No kes näiteks tuleks selle peale, et mikrofon on “tsäpekõrv”! Siit saab igaüks võrokiilsed sõnu õppida. 🙂

UmaPido FB lehel ilmus enne pidu väga tore pidulise meelespea, mis väärib blogis talletamist:

Hää Uma Pido küläline!

Oodami Sinno 2. juulil Võro Kubijalõ lämma süäme ja rõõmsa meelega.

Olõmi sõbraligu ja rehkendämi tõõnõtõõsõga.

Autoga tulõjil pallõmi rehkendä tuuga, et autit tulõ pall’o ja parkminõ ja pidoplatsi pääle jõudminõ või uma jao aigu võtta.

Ilosa pääva- ja vihmavar’o saava Uma Pido aigu kinäste Su vüürüse konksi otsan olla.

Su lemmikeläjäl om koton parõmb ja tä om tenolik, ku saa seo õdak umaette olla.

Klaasist pudõli hää külmä joogiga uutva Sinno päält pito koton külmäkapin, nii om meil kõigil ohotumb.

Sul tulõ mõtõ pidoplatsi pääl drooni linnuta, sis las tuu jääski mõttõs. Droonõ linnutaminõ om keeletü.

Lõpetuseks panen mõned fotod sealtsamast Uma Pido FB lehelt.

 

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s